Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 4
Chocholatý
Chocholatá
Novinky

Blíží se rozhodnutí, zda ČNB zavede příjmové stropy na hypotéky. Mladým lidem by zřejmě výjimku nedala

10.5.2018 Bankovní rada na svém květnovém zasedání určí, zda a jak zavede příjmové stropy pro žadatele o hypotéky. S výsledkem seznámí veřejnost 12... více »

Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Realitní společnost CHOCHOLATÍ s.r.o. » Blíží se rozhodnutí, zda ČNB zavede příjmové stropy na hypotéky. Mladým lidem by zřejmě výjimku nedala

Blíží se rozhodnutí, zda ČNB zavede příjmové stropy na hypotéky. Mladým lidem by zřejmě výjimku nedala

10.5.2018 Bankovní rada na svém květnovém zasedání určí, zda a jak zavede příjmové stropy pro žadatele o hypotéky. S výsledkem seznámí veřejnost 12. června. Podobně jako doposud se dá počítat s postupným náběhem nových pravidel.

Bankovní rada České národní banky brzy rozhodne, zda hypotéky v Česku začne kvůli obavám z realitní bubliny regulovat přísněji než dosud. Podle informací HN bankovní rada na svém květnovém zasedání určí, zda a jak rychle zavede příjmové stropy pro žadatele o hypotéky. Konkrétně jde o maximální limit celkového zadlužení žadatele k jeho ročnímu příjmu (DTI) a měsíční splátky k jeho měsíčnímu příjmu (DSTI). Víc k tomu ČNB zatím říct nechce.

"Bankovní rada bude o případných úpravách svého doporučení k řízení rizik spojených s poskytování retailových úvěrů zajištěných nemovitostmi teprve jednat. S výsledky seznámíme veřejnost v nové Zprávě o finanční stabilitě, kterou zveřejníme 12. června," řekla HN Denisa Všetičková z tiskového dodělení ČNB.

Doposud ČNB bankám takto stanovuje limit ukazatele pro výši hypotéky vzhledem k hodnotě zastavené nemovitosti. Banky od loňského dubna mohou poskytovat hypotéky jen do 90 procent hodnoty nemovitosti, ale hypoték od 80 do 90 procent smí mít jen 15 procent z nových obchodů v každém čtvrtletí.

Dopady na hypotečním trhu jsou už vidět. Nových hypoték letos v 1. čtvrtletí bylo podle statistiky Fincentrum Hypoindex o 15 procent méně než před rokem, objem hypoték je o jednu desetinu nižší. Ceny bytů a domů však i letos dál rostou, i když podle signálů z trhu pomaleji než loni, kdy s dvanáctiprocentním růstem zdražovaly nejvíc v Evropě.

Směr nové regulace ČNB naznačuje delší dobu. Nedávno člen bankovní rady Marek Mora řekl, že snahou ČNB je, aby dluh žadatele o hypotéku nebyl vyšší než osminásobek ročního příjmu a splátka všech dluhů nebyla vyšší než 40 procent měsíčního příjmu. Jako rizikové pro banky označila překračování těchto parametrů ČNB ve své loňské Zprávě o finanční stabilitě. Tvrdší regulaci formou doporučení, při jehož neplnění může navýšit i požadavek na kapitál a tím bance prodražit úvěrování, se zatím ČNB vyhnula.

Obavy z realitní bubliny nemá jen ČNB, ale i její kolegyně na Slovensku. Banky na Slovensku už podobně jako v Česku smí poskytovat většinu hypoték jen do 80 procent hodnoty zastavené nemovitosti. Od 1. července Národní banka Slovenska (NBS) bankám nově určí příjmový parametr (DTI). Podle něho zadlužení žadatele nesmí překročit osminásobek jeho čistého ročního příjmu. Zároveň na Slovensku zpřísňují i podmínky ukazatele schopnosti klienta splácet úvěr. Po odečtení životního minima a měsíční splátky žadateli o úvěr musí zůstat nejméně 20 procent jeho čistého měsíčního příjmu jako finanční rezerva.

zdroj:Hospodářské noviny